Criar uma Loja Virtual Grátis
Black Water streaming regarder en ligne avec sous-titres anglais 2160p

Akwarystyka

Forum akwarystyczne

Czarne Wody 'Black Water' Wszystko i nich !

Witam. Chciałem założyć ten temat z kilku przyczyn:
- na internecie przeważnie nie ma za wiele informacji o tym biotopie
- akwaryście zakładając te akwaria często robią błędy spowodowane właśnie niewielkimi ilościami informacji
- jest też przeważnie rzadko zakładany również spowodu niewielkich ilości informacji
- ponieważ jestem zaintrygowany tym biotopem i chciałbym założyć w przyszłości takie akwarium


Wody dorzecza Amazonki można podzielić na 3 rodzaje (lub 4 traktując osobno czarne wody płynące i stojące):
- białe wody (white water)
- przejrzyste wody (clear water)
- czarne wody (black water)
Jednak ja poruszę tylko czarne wody, a więc:

CZARNE WODY W ?BW. BLACK WATER

Czarne Wody w Ameryce Południowej
Czarne wody biorą swa nazwę od koloru samej wody, ma ona kolor bursztynowy, herbaciany, jak kto woli, od licznych garbników i kwasów humusowych. Mimo swej barwy woda ta jest bardzo przejrzysta. Sam kolor wody nadają ziemie bielicowe, przez które płynie woda, liczne butwiejące kawałki drewna, liście itp. Najbardziej znana przedstawicielka Czarnych Wód jest Rio Negro. Jeśli chodzi o chemie wody. Przyjęło się że Czarne Wody są wodami kwaśnymi o pH w granicach 4.5-6.5 pH. przy twardościach bliskich zeru (bardzo miękka do miękkiej. jest to spowodowane dużymi opadami deszczu) co jest skutkiem jej jałowości. W takich wodach żyje sporo rożnych gatunków ryb. Należy pamiętać ze w takich wodach żyje również bardzo mało roślin, są to głownie rośliny pływające lub okresowo zalewane trawy. Czarne wody można podzielić z kolei na dwa rodzaje:
:arrow: Czarne wody płynące
Dno czarnych rzek płynących zalegają korzenie i zatopione drzewa w przeważającej większości martwe, choć zdarzają się również zatopione korzenie żywych drzew. Nie ma tam natomiast skał i kamieni. Na dnie znajdują się również duże ilości liści, które stanowią doskonałe kryjówki dla mniejszych ryb. W wodach tych prawie nie występuje roślinność, a jeżeli już to w niewielkich ilościach, głównie żabienice.
Parametry wody wody:
- 5.5 - 6.5 ph (kwaśna do lekko kwaśnej)
- TWO 0 - 5 dH (bardzo miękka)
- temp. 26° - 28°C
Flora:
Echinodorus: amazonicus, bleheri, bolivianus, cordifolius, parviflorus, tenellus, subalatus, grandiflorus, schlueteri i inne
Fauna:
Dyskowce, Skalary, Tetry z rodzaju: Hemmigrammus, Boehlkea, Hyphessobrycon i Thayeria, Smukleniowate, Pielęgniczki, Mandiowate, Zbrojniki, Kiryski, Pstrążenice
:arrow: Czarne wody stojÄ…ce
Wody te charakteryzują się doskonałą przejrzystością i herbacianym kolorem. Dno najczęściej jest gliniaste lub piaszczyste, pokryte grubą warstwą liści i korzeni, oraz fragmentów drzew. Występuje tam wiele gatunków roślin, częściowo tylko zanurzonych.
Parametry wody wody:
- 4.5 - 6.5 ph (kwaśna do lekko kwaśnej)
- TWO 0 - 4 dH (bardzo miękka)
- temp. 27° - 30°C
Flora:
Echinodorus: amazonicus, bleheri, bolivianus, cordifolius, parviflorus, tenellus, subalatus, grandiflorus, schlueteri i inne. Heteranthera zosterifolia, Cabomba, Ceratophyllum demersum
Fauna:
Pielęgniczki, Smukleniowate, Pstrążenice, Tetry, Dyskowce, Skalary, Kiryski, Zbrojniki

Występowanie Czarnych Wód:
Do czarnych wód zaliczamy rzeki: Rio: Negro, Apaporis, Arapiuns, Coari, Miriti - Parana, Piorini, Tahuayo, Tefe, Uatama, Urubu, Vaupes. Dopływy Orinoko: Atabapo, Caroni, Inirida, Ventuari, Vichada, Tuparro.

Sprzęt:
Niektórzy preferują akwarium gęsto zarośnięte roślinami z idealnie przejrzystą wodą a inny bardziej surowy klimat składający się z samych korzeni a dno pokryte liśćmi i brązowym zabarwieniem wody.
:arrow: Akwarium
W zależności, co będziemy chcieli trzymać takie trzeba kupić szkło. Odkrywcze. No, ale nie wszyscy wiedza, jakie. W założeniu że chcemy jakieś Apistogramma bądź inne małe pielęgniczki - akwarium dla jednej pary powinno mięć około 50 litrów, przy czym powinno być długie i szerokie, nie wysokie. Pielegniczki to ryby raczej przydenne wiec wysoki zbiornik nie będzie konieczny, jeśli będziemy mieli zamiar trzymać więcej niż jeden gatunek należy oczywiście zaopatrzyć się w akwarium o większej powierzchni dna pamiętając ze pielęgniczki to ryby terytorialne.
:arrow: Światło
Z tym aspektem przy Czarnych Wodach jest o wiele ?luźniej? niż przy innych zbiornikach, a to, dlatego że w czarnych woda prawie nie ma roślin ukorzenionych, poza tym garbiki nadające wodzie herbaciany kolor, rozpadają się pod wpływem zbyt silnego światła. Zatem przy Czarnych Wodach stosunek W/L spokojnie może być 0,3. Oczywiście, jeśli ktoś przesadzi z garbnikami będzie trochę za ciemno wtedy no, ale trzeba to robić z wyobraźnią i nie przesadzić. Jeśli mamy rozpatrywać to od technicznej strony to myślę ze można użyć świetlówki o świetle dziennym ?tropikalnym? oraz świetlówki uwidaczniające kolory ryb. I to jest zaletą tego biotopu nie trzeba inwestować do drogie świetlówki pod rośliny. W przypadku Czarnych Wód najlepsze będzie światło o długości fal 56 000. 10 000 nm. czyli emitujące światło niebieskie i fioletowe. Takie rozwiązanie jest o tyle dobre przy czarnych wodach, ponieważ nie ma roślin, którym powinno się dostarczyć również światło w innych zakresach fal, a poza tym takie siwiało dociera znacznie głębiej niż światło w innych widmach. Zatem najlepiej zastosować tu świetlówki typu GLO, AQUARELLE, DAYLIGHSTAR oraz AQUASTAR.
:arrow: Filtracja
Filtry to jest coś, na czym nie powinniśmy oszczędzać zakładając akwarium z biotopem Czarnych Wód. Do Czarnych Wód można zastosować filtr RO tzw. osmoza. Osoba, która chce założyć omawiany biotop może się zaopatrzyć w takiego rodzaju filtr. Filtr dostarczy nam świeżej miękkiej wody pozbawionej substancji mineralnych. W pierwszej kolejności filtr do czyszczenia wody a akwarium. Powinien on być bardzo wydajny i najlepiej zewnętrzny. Czemu zewnętrzny? Zaoszczędzimy miejsce, które jest potrzebne w tym biotopie, poza tym w filtrach zewnętrznych jest większa masa i powierzchnia filtracyjna, co powoduje większą wydajność filtra. Innym aspektem przemawiającym na korzyść ?kubełków? jest wygoda i możliwość włożenia do nich np. torfu. Oczywiście minusem jest cena, która jest stosunkowo większa od cen filtrów wewnętrznych. Oczywiście można zamiast kubełka zakupić kaskadę jest to tańsza opcja jednak do większych zbiorników średnio się nadaje, no i jeszcze kwestia hałasu samej wody przy kaskadach. Sam nie używałem, ale z wyczytanych wypowiedzi wiem ze plusk wody można wyeliminować. Jeśli chodzi o filtry wewnętrzne, jest to najtańsze rozwiązanie i moim zdaniem najgorsze pod względem praktycznym i wydajnościowym.
:arrow: Ogrzewanie
Nikogo nie zdziwię pisząc ze będzie potrzebne również urządzenie o ogrzewania wody, zwłaszcza, że ryby z regiony tropikalnego żyją stefie bardzo małych wahań temperatur wody. Zazwyczaj wybierana jest do tego celu grzałka z termostatem, można również użyć kabla lub maty grzewczej, ale ze względu na montaż są one trochę kłopotliwe.
:arrow: Podłoże
Zakładając biotop Czarnych Wód nie musimy w jakiś sposób przygotowywać podłoża, ponieważ nie będziemy mieć zbyt wielu roślin. Moim zdaniem najlepszym podłożem jest piasek kwarcowy, można oczywiście pokusić się o, np. umieszczenie pod piaskiem bio-gruntu lub ziemi ogrodowej z dodatkiem torfu. Myślę również ze mogły wystarczyć sam torf w granulkach lub miejscami włóknisty przebijający się przez piasek.
:arrow: Dekoracje
Korzenie. to podstawa. Zakładając zbiornik z biotopem Czarnych Wód nie możemy pominąć tak ważnego elementu dekoracji, jakim są korzenie i inne drewniane elementy. Same drewniane elementy dostarczają przede wszystkim kryjówek dla ryb, ale również garbników i w niektórych przypadkach mogą zakwaszać wodę. Można także się pokusić o lignity są to kawałki drewna, które najprościej tłumacząc są pomiędzy martwym drewnem a skamieniałym drewnem. Do dekoracji należą też liście np. dębu. Szyszki olchy czarnej z których robi się także wywar dzięki niemu woda przybiera barwę herbacianą. By uzyskać wodę herbacianą można także nalać wody do kubka, dodać torfu (bez nawozu. czysty torf) mieszać i podgrzewać, a potem wlać do akwarium, lub kupić specjalny środek (będzie na pewno w każdym sklepie akwarystycznym, wystarczy zapytać). Należy pamiętać że w BW nie występują większe skały wiec nie dajemy je do wystroju takiego akwarium.

Rośliny występujące w Czarnych Wodach:
- Echinodorus
- Heteranthera
- Ceratophyllum
- Vallisneria
- Cabomba

Ryby występujące w Czarnych Wodach:
:arrow: Pielęgnice i pilęgniczki:
- dyskowce (Symphysodon)
- żaglowce (Pterophyllum)
- uaru (Uaru)
- pielęgniczki (Apistogramma agassizi, Apistogramma cacatuoides, Apistogramma trifasciata)
:arrow: KÄ…sacze:
- hokejówki (Thayeria boehlkei)
- żwawiki (Aphyocharax)
- tetry (Boehlkea)
- żałobniczki (Gymnocorymbus)
- miedziki (Hasemania)
- czerwonogłówki (Petitella)
- neony i neonki (Paracheirodon, Cheirodon)
- zwinniki (Hemigrammus)
- bystrzyki (Hyphessobrycon)
- kÄ…sacze (Exodon paradoxus)
:arrow: Pstrążenicowate:
- pstrążenice (Carnegiella)
- pstrążnice (Gasteropelecus)
- topornice (Thoracocharax)
:arrow: Kiryskowate:
- kiryski (Brochis splendens, Corydoras adolfoi, Corydoras aeneus, Corydoras arcuatus, Corydoras habrosus, Corydoras hastatus, Corydoras paleatus, Corydoras panda, Corydoras pygmaeus, Corydoras reticulatus, Corydoras trilineatus, Scleromystax barbatus)
:arrow: Mandiowate:
- sumy (Perrunichthys perruno, Phractocephalus hemioliopterus, Pimelodus, Pseudopimelodus raninus, Pseudoplatystoma fasciatum, Sorubim lima)
:arrow: Zbrojnikowate:
- zbrojniki (Ancistrus, Chaetostoma, Farlowella, Hypancistrus, Hypostomus, Liposarcus, Otocinclus, Panaque, Peckoltia, Pterygoplichthys, Rineloricaria, Scobinancistrus, Sturisoma)